مراسم معارفه شهردار جدید لنگرود برگزار شد
1394/08/07
2415 بازدید

ظهر امروز با حکم استاندار محترم گیلان، رضا کحالی به عنوان شهردار لنگرود معارفه شد.

بعد از تلاوت آیاتی چند از کلام ا… مجید، رحیم شیخ طاهر ،رئیس شورای اسلامی شهر لنگرود ضمن خیرمقدم خدمت مدعوین در مراسم معارفه شهردار جدید ،ساماندهی پرسنل شهرداری، هماهنگی و همدلی شهرداری با ادارات و نهادهای دیگر و داشتن برنامه های کوتاه مدت ، میان مدت و بلند مدت را سه محور اصلی شورای اسلامی لنگرود در انتخاب شهردار جدید عنوان نمودو اظهار کرد:آقای کحالی با اکثریت آرای شورای شهر انتخاب شدند و امیدواریم با درایت و مدیریتی که در ایشان سراغ داریم بزودی شاهد عمران و آبادانی شهر و اینکه لنگرود به جایگاه اصلی و واقعی خود برسد.


 در ادامه فرماندار محترم لنگرود ،سیدرضا جوادپور رعایت عدالت ، پرهیز از تبعیض و ارائه خدمات مساوی به شهروندان را مورد تاکید قرار داد و افزود:حساسیت در مقابل فساد،رشوه خواری و ویژه خواری با ارائه مدیریت مطلوب فراهم می شود.فرماندار لنگرود در مراسم مذکور با اشاره اینکه ارائه مدیریت مطلوب شهری و فراهم کردن رضایت مندی شهروندان از بزرگترین انتظارات مردم لنگرود است ، گفت:پایش مستمر این امر بسیار مهم است.

 

نماینده مردم لنگرود در این مراسم شهرداری را نهادی عمومی و غیردولتی خواند و اظهار کرد: سهامداران واقعی این نهاد مردم هستند که یک هیئت مدیره به نام شورای شهر تشکیل داده و شهردار مدیر عامل آن می باشند.

 

 مهرداد لاهوتی بحث ساماندهی زباله ، بافت فرسوده شهر و جمع آوری آبهای سطحی را مورد تاکید قرار داد و افزود: لنگرود دارای پتانسیل بسیار بالایی در مسیر توسعه است و همه مکلف هستیم تا شهرداری را برای تحقق توسعه یاری کنیم به امید آنکه با حضور شهردار جدید ما در آینده نزدیک شاهد تحول بزرگی در این شهر باشیم.

 

 

 

 

 

 معاون محترم سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در مراسم معارفه شهردار لنگرود اظهار کرد:در سال ۳۵ حدود ۷۰ درصد جمعیت کشور را روستائیان تشکیل می دادند و در سال ۶۱ جمعیت روستایی و شهری کشور برابر شد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر جمعیت کشور ۷۱ درصد شهری است ،افزود:بعد از گذشت حدود ۶۰ سال نسبت جمعیت روستایی و شهری معکوس شده است. علی نوذر پور با اشاره به اینکه در حال حاضر جمعیت شهری ۲۶ برابر و جمعیت روستایی سه برابر شده است ، خاطر نشان کرد: تغییراتی که در جمعیت کشوری صورت گرفته مدیریت شهری را با وضعیت خاص و پیچیده ای روبرو کرده که باید در نظام مدیریت کشور به این موضوع توجه شود.

وی با اشاره به اینکه ۳۶ درصد جمعیت شهری کشور در هشت کلان شهر کشور متمرکز هستند، تصریح کرد: در حال حاضر یک هزار و ۲۴۰ شهر در مجموعه کشور داریم که یک سوم جمعیت شهری در هشت نقطه متمرکز است که از یک توزیع نامتوازن و وضعیت عدم تعادل در پخشایش جمعیت مواجه هستیم.

معاون سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با اشاره به اعتبارات و منابع مالی دولت و موضوع مدیریت شهری گفت: از مجموع مصارف بودجه کشور در طول سال های ۸۴ تا ۹۲ تنها ۲۱ درصد کل مصارف بودجه کشور عمرانی هزینه شده است. وی با مقایسه بودجه عمرانی کشور و بودجه عمرانی کشور افزود: در سال ۹۰ بودجه عمرانی شهرداری های کشور معادل ۴۰ درصد کل اعتبارات عمرانی کشور بوده و در سال ۹۴ این رقم به ۵۰ درصد رسیده است .

نوذرپور با مقایسه ای از بودجه عمرانی شهرداری ها نسبت به بودجه عمرانی استان ها گفت: نسبت این بودجه درسال ۹۰ دو برابر و در سال ۹۴ حدود شش برابر شده است که نشان می دهد باید به مقوله مدیریت شهری به عنوان موتور محرک توسعه ملی مورد توجه قرار داد.

وی سرانه متوسط بودجه شهرداری های کشور را یک میلیون تومان اعلام کرد و افزود:هم در نظام پخشایش جمعیت و در نظام منابع عمومی که در اختیار مدیریت شهری قرار می گیرد شاهد عدم تعادل فاحش هستیم. این مسئول با اشاره به اینکه فقط پنج درصد منابع عمومی شهرداری های کشور از اعتبارات دولتی است،تصریح کرد:باید در نظام بودجه شهرداری ها تجدید نظر شود و این نیازمند تدوین قوانینی است که با اهتمام دولت و مجلس اجرایی می شود.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته بالغ بر ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار جهت تامین ماشین های عمرانی و خدماتی و همچنین قیر به شهرداری های کمتر از ۵۰ هزار نفر در نظر گرفته شد، افزود: در سال جاری این رقم به ۷۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته است. نوذرپور با اشاره به بحث ساماندهی زباله های لنگرود گفت:سازمان مصمم به ایجاد کارخانه کمپوست در این شهرستان است که امیدواریم با کمک مدیریت شهرستان و شهری لنگرود بتوانیم این طرح را اجرایی کنیم. وی در اختیار قرار دادن قیر رایگان به شهرهای با جمعیت کمتر از ۲۰ هزار نفر جهت کارهای عمرانی و اصلاح قانون مالیات های مستقیم را در بهبود وضعیت مدیریت شهری مهم خواند.

شهردار جدید لنگرود در ادامه این مراسم با تقدیر و تشکر از شورای اسلامی جهت در اختیار گذاشتن فرصت خدمت گزاری به مردم لنگرود گفت:سعی خواهم کرد همه تجربه هایی که در مدت چندین سال مدیریت شهرداری های مختلف کسب نموده ایم بکار گیریم تا با کمک مردم خوب لنگرود شاهد شهری آبادتر باشیم . رضا کحالی با اشاره به اینکه در این دوره کار مدیریت شهری بسیار سخت است، افزود:یکی از اهداف دولت و نظام کمک به مردم و فراهم کردن رضایت مردم است و ما نیز تلاش خواهیم کرد که رضایتمندی مردم فراهم شود.

در پایان مراسم از زحمات تقی شریفی ،به عنوان سرپرست شهرداری لنگرود قدردانی شد.