موقعیت جغرافیایی

نام لنگرود LANGARUD ترکیبی است از دو پاره واژه لنگر LANGAR و رود RUD. لنگر به معنی وقار و سکون و آرامش است همان گونه که که کشتی لنگر انداخته آرامش می‌یابد. در ترکیب لنگر و رود دو (ر) در هم یکی شده و نام به لنگرود تبدیل می‌گردد و معنی رود سکون یافته و آرام و با وقار معنی می‌گیرد و اگر به رود جاری در این بنگریم آن را دارای جریان آن چنان آرامی می‌بینیم که گویا حرکتی ندارد. لنگرود در طول ۳۰ً و ۱۰َ و ۵۰َ و عرض ۱۱ و ۳۷ جغرافیایی، در ارتفاع ۲۱ متر از سطح دریای خزر قرار دارد. این شهرستان بر روی جلگه‌ای سرسبز و ۱۰ کیلومتر با دریای خزر فاصله دارد و در قسمت‌های جنوبی آن کوهپایه‌های جنوبی آن جنگلی دیده می‌شود. لنگرود در فاصله ۶۰ کیلومتری رشت (مرکز استان) واقع شده‌است و از طرف شمال به دریای خزر و غرب به شهرستان لاهیجان، از طرف شرق به شهرستان رودسر، و از طرف جنوب به شهرستان املش منتهی می‌گردد. در سال ۱۲۷۵ ه. ق /۱۲۳۰ ه. ش. ، یعنی حدود یک سده و نیم پیش جمعیت این شهر دو هزار نفر بوده‌است. اما در سرشماری عمومی نفوس سال ۱۳۷۵ ه. ش جمعیت این شهرستان به ۱۳۵۹۲۲ نفر رسیده که از این تعداد ۶۵۹۷۳ نفر در شهر لنگرود زندگی می‌کنند. هم اکنون شهرستان لنگرود بالغ بر ۱۳۷٬۲۷۲ نفر جمعیت دارد.

شهرستان لنگرود از دو منبع طبیعی کوه و دریا بهره میگیرد که یکی از زیبا ترین جلوه های طبیعی و منحصر به فرد را به خود اختصاص داده و کوهی که در نزدیکی شهر قرار گرفته (لیلاکوه) بصورت تالاب بین شهر لنگرود و کوه قرار دارد و به تالاب کیاکلایه نیز معروف می باشد.هر ساله در فصل زمستان پرندگان مهاجر از انواع گوناگون در این تالاب جمع می شوند که در کنار این همه زیبایی خدادادی پارک فجر با مساحت ۳۰۰هکتار قرار گرفته و زیبایی منطقه را دوچندان نموده است.از نظر موقعیت جغرافیایـــــــــــی .دارای مختصـــــــــات َ۵۰º ۳۰ ـ ۵۰º ۰۰طول های خاوری ومختصات ۳۷º ۳۰ ـ۳۷º ۰۰ عرض های شمالی است. این محدوده در حدود ۳۳۰کیلومتری شمال تهران و در استان گیلان جای دارد.برای دسترسی به منطقه مورد بررسی می توان از محور اصلی تهران ـ رشت ـ لاهیجان ـلنگرود ـ شلمان ـ رودسر و محورهای فرعی لنگرود ـ چمخاله (بسمت شمال).لنگرود ـ کومله ـ اطاقور. لنگرود ـ کومله ـ املش . شلمان ـ املش و لاهیجان ـ اطاقور استفاده نمود.قسمت جنوبی شهرستان لنگرود کوهستانی– جنگلی است و قسمتهای مرکزی و شمال آن جلگه دیده می شود. لنگرود در ۲۵ شهریور سال۱۳۳۸ ه . ش از لاهیجان جدا شد و با روستاهای تابع به صورت شهرستان مستقلی در آمد.

 

بادها:

اکثر بادهای منطقه لنگرود ، بادهای شمال و شمال غرب است وگاهی بادهای شرقی نیز می وزد. شدت باد در این منطقه بسیارکم و شبها غالبا” آرام است. در لنگرود باد خاصی به نام (بادگرم) می وزد که تمامی منطقه ساحل جنوبی دریای خزر را زیر سلطه دارد.

 

 

>